16 mar 2011

10-marca , 11-miesięcznica tragedii Smoleńskiej w Opolu

Pamięci tych co polegli pod Smoleńskiem .


/ Ksenia Ukleja z klubu "GP" w Opolu./


Msza św. w opolskiej Katedrze ..

Dnia 10 marca minęło 11 miesięcy od tego najstraszniejszego w skutkach , licząc od zakończenia II wojny światowej , zdarzenia , które jak pamiętamy , wydarzyło się niemalże w tym samym miejscu , w którym 70 lat wcześniej , moskale zamordowali , strzałami w potylicę , kilkadziesiąt tysięcy , wziętych wcześniej do niewoli polskich oficerów , mających status jeńców wojennych . W dodatku jak się to później dopiero okazać miało , zamordowano jednocześnie sam kwiat naszego Narodu . Uniemożliwiając tym samym odrodzenie się po wojnie ducha polskiego , w kształcie , jaki nadano państwu polskiemu , po odzyskaniu niepodległości w roku 1918. Jak wiemy aż do tej pory , czyli do chwili obecnej sprawa "Katyńska" nie doczekała się pełnego wyjaśnienia. W ubiegłorocznej kwietniowej katastrofie zginęło kolejnych 96 ważnych osób , w tym dwóch prezydentów RP , niemalże wszyscy głównodowodzący armii polskiej, parlamentarzyści , duchowni oraz wielu z zasłużonych działaczy podziemia niepodległościowego , czyli należący także do samej ścisłej elity naszego narodu. Jest to więc tragedia nie mająca odpowiednika w przeszłości . Stąd i strata jaką poniósł nasz Naród . To strata tak właściwie jest nie do odrobienia..


Główne uroczystości rozpoczęły się o godz. 18.30 mszą św. w katedrze opolskiej w intencji św. pamięci Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i wszystkich pozostałych poległych ofiar tej tragedii. Mszę św. celebrował , a także homilię wygłosił , ks. bp prof. Jan Kopiec , pełniąc posługę w asyście trzech innych księży .


A oto zapis ważniejszych fragmentów wystąpienia / homilii / J.E. ks.biskupa Jana Kopca .
W głoszonej homilii, J.E. ks. biskup nawiązał do tragicznej katastrofy w Smoleńsku a także przede wszystkim do jej późniejszego oddziaływania , w tym straszliwych jej skutków w postaci polaryzacji Narodu na dwa przeciwsobne obozy , zionące do siebie nienawiścią a przez to i wzajemnie się zwalczające.


Fragmenty Ewangelii odczytali Karina Piechota "GP"


... oraz poseł Sławomir Kłosowski /PiS/..


Poczet sztandarowy z Klubu "GP" w Opolu.
/ W środku Ksenia Ukleja /

  
  
  
  
  

"Marsz pamięci" ulicami Opola...


  

  
  
  

  

  


Uroczystości pod pomnikiem...


Po mszy św. mieszkańcy Opola przemaszerowali w tzw. "Marszu Pamięci" , ulicami miasta pod pomnik "Żołnierzy Wyklętych" , oddając tym samym hołd i część wszystkim 96 ofiarom , poległym pod Smoleńskiem. Od samego początku organizatorami tych uroczystości są Klub Gazety Polskiej w Opolu a także miejscowe koło Prawa i Sprawiedliwości z posłem Sławomirem Kłosowskim na czele . Klub "GP" reprezentował jego przewodniczący Ryszard Szram.


Uroczystość pod pomnikiem poprowadził radny miasta Opola z ramienia PiS kol. Patryk Jaki. W kilku słowach wstępu powitał gorąco w imieniu organizatorów , wszystkich zgromadzonych mieszkańców Opola.


W dalszej kolejności został odczytany przez Karinę Piechotę, z klubu "GP" , fragment wiersza Ericha Frieda pt."Co się dzieje".

Stało się
i dzieje w dalszym ciągu
i będzie dziać nadal
jeśli nic się nie stanie co to wstrzyma.
Niewinni nie wiedzą o niczym
bo są zbyt niewinni
Winni nie wiedzą o niczym
Bo są zbyt winni
Głupcy wzruszają ramionami
bo są zbyt głupi
Mądrzy wzruszają ramionami
bo są zbyt mądrzy
Dlatego nic się przeciw temu nie dzieje
i dlatego to się stało
i dlatego to się dzieje
i dziać będzie nadal

/Erich Fried/

/ A wszystko to przy dźwiękach muzyki Michała Lorenca "Wyjazd z Polski". /


Głos zabrał także poseł Prawa i Sprawiedliwości Sławomir Kłosowski. Wyraził niniejszym zadowolenie z faktu, że z miesiąca na miesiąc przybywa osób domagających się prawdy a zwłaszcza wyjaśnienia wszystkich okoliczności tej największej tragedii w powojennej historii Polski. Zaprosił też chętnych na wyjazd do Warszawy , organizowany przez PiS w dniu 10-kwietnia .


Na zakończenie przewodniczący opolskiego klubu „Gazety Polskiej” Ryszard Szram odczytał apel redaktora Tomasza Sakiewicza, który w twardych słowach zwrócił się do społeczeństwa o budowanie od podstaw świadomości społecznej w dziedzinie tworzenia w Internecie stref tzw. "wolnego słowa" , pomimo coraz dotkliwszej cenzury panującej w oficjalnych i będących tak naprawdę na usługach "establishmentu" , prywatnych mediach.

  
  
  
  
  
  
  

Po odśpiewaniu "Boże coś Polskę" , zgromadzeni w liczbie około 200 mieszkańcy Opola , składali pod pomnikiem zapalone znicze...  

Poniżej zapis video z uroczystości pod pomnikiem "Żołnierzy Wyklętych" na pl.Wolności w Opolu.Kolejna uroczystość odbędzie się także w tym miejscu, czyli dokładnie za miesiąc 10 kwietnia 2011 r. , w dniu 1-ej rocznicy katastrofy Smoleńskiej. Zapraszamy chętnych już dziś do uczestniczenia w tej uroczystości.


Członkowie Klubu "GP" w Opolu.


"Andruch" /Klub GP w Opolu /
http://andruch.blogspot.com/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz