9 kwi 2011

Nawiązując do artykułu Jadwigi Chmielowskiej - spacerkiem po Opolu.

To i owo z opolskiego podwórka ...


Nawiązując do artykułu Jadwigi Chmielowskiej " Spacerkiem po Opolu- czyli Ruch Autonomii Śląska w Caritas" ..pragnę i ja co nieco dorzucić do "kociołka" . Sprawa umiejscowienia biura RAŚ przy bibliotece "Caritasu" jest co najmniej bulwersującą , zainteresowanych odsyłam do źródła pod linkiem : http://www.ospn.opole.pl/?p=art&id=495&koment=2#art_koment

Warto też zatem przypomnieć i nieco faktów :

  

Na tyłach budynku biblioteki "Caritas" mieści się dyskretne wejście do siedziby opolskiej RAŚ. Biuro funkcjonuje jako tak zwane „Pogotowie Spisowe”

Co można zatem wyczytać na stronach samego stowarzyszenia RAŚ:

Od kwietnia 2011 r. zapraszamy do biura Ruchu Autonomii Śląska w Opolu. Dyżury w każdy wtorek od 15.00 do 17.00. Biuro mieście się na ul. Szpitalnej 7a, w budynku Biblioteki Caritas im. Eichendorffa (wejście od strony Radia Plus), na II piętrze. Podczas dyżurów RAŚ będzie można zaopatrzyć się w prasę śląską (Jaskółka Śląska i Nowa Gazeta Śląska), materiały RAŚ oraz dowiedzieć się więcej o naszym stowarzyszeniu. Zapraszamy! (za stroną http://www.rasopole.org/index.php

    

Nieopodal ( zdjęcie poniżej) inne Szacowne instytucje związane z kulturą niemiecką.VDG
"Vwrband der deutschen Socjal-Kulturellen Gesellschaften in Polen"
- - - - - - - - -- - - - -
Z.N.S.S.K
"Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce"
- - - - - - - - - - - - - -
" Towarzystwo Dobroczynne Niemców na Śląsku "
- - - - - - - - - - - - - -

    

W związku z tym bardzo gorąco uprasza się wszystkich państwa zainteresowanych do podpisywania się pod samą petycją do Bp.Opolskiego Andrzeja Czai , wystosowanej przez środowiska niepodległościowe w Opolu.

- /Opolskie Stowarzyszenie Pamięci Narodowej /
- / Niezależna Gazeta Obywatelska w Opolu /.

Tyle jakby z tematu RAŚ , przejdźmy zatem dalej odwiedzając witrynę jednej z niewielu pozostałych jeszcze przy "życiu" księgarni , jaką w pobliżu samego rynku można znaleźć .

To księgarnia "Świat Książki" przy ulicy Jana Osmańczyka w Opolu .


  

Podejdźmy zatem do witryny by przyjrzeć się samej ofercie czytelniczej ..

I co my tu mamy ?

  
  

Zajrzyjmy zatem i do samego środka , jak widać na ladzie kolejna ekspozycja ..Wszystkie te zdjęcia powyższe wykonano dnia 31-03-2011 r.

Ale już za dni kilka bo 6-04-2011 wystawa wyglądała zupełnie inaczej , nie wiem zatem na ile było to moją zasługą gdyż nie ukrywam że w między czasie odbyłem krótką ale dość "merytoryczną" rozmowę z właścicielką obiektu ...i kolejny przykład :Oczywiście widać tu że poświecono sporo czasu i dobrze się stało , na ponowny wystrój witryny. Należy zatem przyjąć , że uczyniono tym razem "krok" w dobrym kierunku. Resztę pomińmy milczeniem . Mając to na względzie jestem przekonany co do tego , że w przyszłości tak piękny obiekt nie będzie eksponować na swych witrynach autorów będących zaprzeczeniem przyzwoitości i obiektywizmu historycznego , tym bardziej że ów kontrowersyjny autor J.T.Gross , jest znany ze swej wręcz nienawiści do wszystkiego co polskie.

Kolejna kwestia to - flagi na obiektach użyteczności publicznej .

Jak zatem to wygląda pokrótce w Opolu .

Zacznijmy może od dawnej szkoły podstawowej nr 6 gdzie obecnie mieści się Gimnazjum nr 6 przy ul.Powstańców Sląskich .

  
  

Kolejno odwiedzamy siedzibę Polskiego Radia ,Zaglądamy także pod Urząd Wojewódzki w Opolu ..Kolejne miejsce w samym centrum Opola to jedna z restauracji mieszcząca się w pobliżu opolskiej Katedry.Kolejne miejsce to sam Rynek nieopodal Ratusza .

  

Jak najbardziej chlubi się swym pochodzeniem restaurator z włoskiej Pizzeri - " NAPOLI " ..

Tu ktoś zawiesił flagę żółto niebieską , znajomy przez dłuższy czas zastanawiał się czy tu czasem nie mieści się jakieś ukraińskie biuro turystyczne ..

  

Wszak to przecież jak pamiętam ich znaki narodowe - powiadał ..brakuje tylko "tryzuba"..Okazuje się że to biuro turystyczne wywiesiło "flagę" o barwach śląskich.

Na sam koniec pozwolę sobie zaprezentować nasz zdałoby się główny punkt na rynku opolskim czyli sam - Ratusz.Jak widać na brak odpowiedniego miejsca opolscy rajcy wraz z Prezydentem Ryszardem Zembaczyńskim nie mogą narzekać . Nie dalej jak tydzień temu zaczepił mnie pewien młody człowiek jak się okazało turysta z samych Niemiec..

Zapytał mnie wpierw co to za budynek ? Odpowiedziałem mu że to opolski Ratusz ..siedziba władz miasta Opola . A gdzie są flagi narodowe bo u nich w "Hessi" takie wiszą nad frontonami budynków urzędowych . Przyznaję że do tej pory żaden obcokrajowiec mnie tak nie upokorzył jak ten młody człowiek ..

Trudno było nie przyznać mu racji z drugiej strony to nie kto inny tylko obecnie sprawujący ten urząd Prezydent Miasta Opola pan Ryszard Zembaczyński powinien tam stać i świecić oczami za te pustki na Ratuszu.

Obecny prezydent miasta Opola znany jest ze swej "szczególnej" zapobiegliwości w wydawaniu pieniędzy , miejmy taką nadzieję że w przyszłości bardziej łaskawszym okiem przyjrzy się kwestii umieszczenia na stałe polskich emblematów państwowych . Do takich zalicza się zarówno godło jaki i flaga narodowa ..


foto:

Chyba się pan nie wstydzi tego , Panie prezydencie Zembaczyński , że mieszkamy w Polsce ?


"Andruch" /Klub GP w Opolu /
http://andruch.blogspot.com/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz