Aforyzmy

Mądra i pożyteczna jest władza, która nie dopuszcza, by ludzie czynili sobie nawzajem krzywdy, a jednocześnie nie miesza się do ich pracy i nie zabiera im zarobionego przez nich chleba.... Oto na czym polega dobre rządzenie.
- Thomas Jefferson


W całym życiu szanuj prawdę tak, by Twoje słowa były bardziej wiarygodne od przyrzeczeń innych
– Sokrates


Jeśli płacicie ludziom za to, że nie pracują, a każecie im płacić podatki gdy pracują, nie dziwcie się, że macie bezrobocie.
– Milton Friedman

Ideał postępu zastąpił dzisiaj ideał innowacji, i nie chodzi o to, żeby było lepiej, ale żeby było po nowemu, nawet jeśli jest to w oczywisty sposób gorsze niż dawniej.
- Henri Milton Montherlant

Monarchia jest statkiem kupieckim, który dobrze żegluje, lecz czasem uderzy o skałę i pójdzie na dno, podczas gdy republika jest tratwą, która nigdy nie zatonie, ale płynąc na niej, stopy masz zawsze w wodzie.
– Ames Fisher

Przyjdą czasy, że ludzie zwariują, a tego który nie będzie taki jak oni będą gonić wołając za nim: WARIAT!!!
- św. Antoni Pustelnik (IVw.)

Nie o to chodzi, aby ludzie mieli maksymalny wpływ na rządy. Chodzi o to, by rządy miały minimalny wpływ na ludzi.
- Sławomir Bordzań

Fakt, iż jakiś pogląd jest szeroko rozpowszechniony, nie stanowi żadnego dowodu na to, że nie jest on całkowicie absurdalny. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że większość ludzkości jest zwyczajnie głupia, należy oczekiwać z dużym prawdopodobieństwem, iż powszechnie panujące przekonania będą raczej idiotyczne niż rozsądne.
- Bertrand Russell

Nikt nie jest tak bardzo zniewolony jak ktoś, kto czuje się wolnym, podczas gdy w rzeczywistości nim nie jest
- Johann Wolfgang von Goethe

Nie ten niszczy społeczeństwo, kto zabija jego pojedynczych członków - lecz ten, kto je rozpieszcza i demoralizuje nieuzasadnionymi przywilejami.
– Arystoteles