12 kwi 2011

Opole oddaje hołd poległym 10-kwietnia-2010


Minął rok od tragedii "Smoleńskiej" [foto-relacja ]Pamięci 96 męczenników .. poświęcam .


Z inicjatywy środowisk patriotycznych w Opolu odbyły się obchody 1-rocznicy tragedii smoleńskiej w której jak pamiętamy poległy , oprócz pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich , dodatkowo 94 osoby , zajmujące ważne miejsca w hierarchii tak politycznej jak społecznej a także kulturalnej naszego kraju .

Projekcja Filmu "Mgła"

  
Zgodnie z planem główne uroczystości rozpoczęły się w salce katechetycznej, mieszczącej się przy Katedrze Opolskiej , o godz. 16.30 , projekcją głośnego już dziś filmu "Mgła" . Jest to bezpośredni zapis , relacja pracowników Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego z dnia 10.04.2010r.

  
  

Zapis Video ..  
Na sali obecni byli dziennikarze "Gazety Wybo(ió)rczej"
- red.Izabela Żbikowska z fotoreporterem.

  
Pojawiła się także ekipa z TVP OPOLE.

Do nieba poszybował „Las Smoleński"
/– na przekór mgle /


W między czasie w opolskim biurze "Prawa i Sprawiedliwości" , gdzie co środę o 18.00 mają miejsce spotkania Klubu "Gazety Polskiej" w Opolu , napełniano helem setki białych i czerwonych balonów , zaopatrzonych w karteczki okolicznościowe , na których wypisano stosowne intencje , a które to zostaną uniesione hen w przestworza , być może gdzieś gdzie zostaną wysłuchane przez Kogoś kto zarządza tym Światem .

  
  
  
Na trąbce podczas całej uroczystości przygrywał kol. Sławomir Koenigsberg /Klub GP/

  
  
Pośród zebranych na placu spotkałem , będące w Opolu przejazdem , piękne Czeszki , z wykładowcą panią prof. Uniwersytetu /rodem z Ukrainy/ , wykładającą obecnie w Czechach , a które to panie , z wielkim entuzjazmem przyłączyły się do obchodów rocznicy tej niebywałej polskiej tragedii narodowej.

  
  
  

  

Incydent ...ze zniczami


Wprawdzie miałem o tym nie wspominać ale skoro już ma swoją fotkę nasz "bohater" - czyli - "lemoniadowy Joe - pogromca "półlitrówek i ..."plastykowych zniczy" , to wypadałoby zamieścić je choćby profilaktycznie ..A co , niech go "ludziska" też podziwiają ..W końcu uczciwie "zasłużył" sobie na to by umieścić go w osobnej galerii . Póki co otwiera listę opolskich "buraków" /imbecyli/.

Msza Św. w Katedrze

O godz 18:30 – odbyła się Msza Św. w intencji zmarłego Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, Jego Małżonki Marii i wszystkich ofiar tragedii smoleńskiej.W drodze do Katedry..

  

  

  
  
  
  


Zapis Video ..
  
  

  
  


Rynek Miasta Opola

19:30
– Główne uroczystości – Apel pamięci, pieśni, część artystyczna
19:50 – Wielkie układanie ponad tysiąca zniczy

Na placu wokół Rynku zebrało się kilkaset osób by w ten sposób zamanifestować swoją solidarność z resztą Polski . Zwłaszcza mając na względzie tych z nas którzy wspólnie uczestniczą w manifestacjach w największych miastach Polski w szczególności manifestujących w samej Warszawie.


Uroczystość rozpoczął przewodniczący koła radnych miejskich "Prawa i Sprawiedliwości" kolega Patryk Jaki , który zaprosił wspólnie do odśpiewania Hymnu Polskiego przy akompaniamencie trąbki na której przygrywał kol. Sławomir Koenigsberg . Niestety , tym razem nie mogliśmy liczyć na jakąkolwiek asystę Wojska Polskiego.. Nawet odmówiono werblisty.
Dlaczego ?
Dowódca garnizonu opolskiego Płk. Andrzej Kućmierz , zręcznie wyłgał się z obowiązku użyczenia choćby kilku żołnierzy pełniących służbę w Opolskim Garnizonie . Więcej na ten temat można przeczytać pod linkiem Płk Kućmierzowi w odpowiedzi ws obchodów rocznicy katastrofy smoleńskiej

  
W dalszej kolejności Patryk Jaki /Prawo i Sprawiedliwość/ wspólnie z przew. Klubu "Gazety Polskiej" w Opolu , kol.Ryszardem Szramem , odczytali kolejno na przemian , listę poległych przed rokiem w katastrofie pod Smoleńskiem pasażerów Tu 154 M , co kilka nazwisk pobrzmiewał żałobny ton trębacza .

Trudno , skoro samo wojsko wypięło się na prezydenta i resztę ofiar , widać tedy że nie byli i tym bardziej nie są godni co poniektórzy zwłaszcza , nosić zaszczytne miano polskiego oficera.. No i daliśmy sobie radę i bez pana , panie Płk. A Kućmierz.

Fragmenty wierszy recytowała kol. Karina Piechota , jest duszkiem muzą niemalże każdej uroczystości.

Oczywiście wcześniej nie wspominałem ale nie pojawił się żaden ,,choćby jeden przedstawiciel rządzącej opcji . Domyślać się należy że jeśli nawet byli , to gdzieś z tyłu , z daleka od kamer i fleszy aparatów.Zapis Video ..
  

  
  

  
  W między czasie ułożono napis z około 1000 zniczy "Pamiętamy Smoleńsk 2010"..

Media...też tam oczywiście były.

  

  
Opolskie media też dopisały , jak widać sporo się z nich kręciło po placu ale i wcześniej towarzyszyli nam niemal że od samego początku. Tym bardziej należy chwalić ich zainteresowanie , byleby owocem tego była rzetelna relacja a nie pozbawiona sensu , wyrwana z kontekstu wiązanka ..czegoś , na potrzeby "rozładowania" aktualnie nabrzmiałej sytuacji politycznej dziejącej się w Polsce.

Foto - Paweł Szram
Foto - Andrzej K. "Andruch"
Video - Andrzej K. "Andruch"


"Andruch" /Klub GP w Opolu /
http://andruch.blogspot.com/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz