18 mar 2010

Ryszard Siwiec - wróg Ludu

Marysiu nie płacz,.. Ryszard Siwiec

Wpis ten powstał jako nieme pytanie tego odważnego człowieka jako rękawica rzucona w twarz "opozycjonistom" takim jak sam Kuroń i cały KOR razem wzięty !

40 lat temu w dniu 8 września 1968 r. w czasie Centralnych Dożynek na stadionie Dziesięciolecia w Warszawie dokonał samospalenia filozof i żołnierz Armii Krajowej, przemyślanin Ryszard Siwiec uczynił to w proteście przeciwko interwencji wojsk sowieckich w Czechosłowacji.
Byłem wówczas czternastoletnim chłopcem, pamiętam jak około południa ulicami Przemyśla przejeżdżały wojska radzieckie dokonujące inwazji na Czechosłowację, pamiętam, że dzień wcześniej na ulicy Mickiewicza w Przemyślu położony został pierwszy raz asfalt, pamiętam tysiące czołgów na platformach i posępne twarze żołnierzy radzieckich. Mówiono nam, że wojska te jadą na manewry. Mieszkałem wówczas przy ul. Rejtana, głośny warkot radzieckich pojazdów wojskowych było słychać do wczesnych godzin rannych dnia następnego.

Andrzej Brzezina Winiarski

http://www.zgapa.pl/zgapedia/Ryszard_Siwiec.html

http://www.youtube.com/watch?v=kQuIgIjnkQs&feature=related


Opowieść o Ryszardzie Siwcu, urzędniku z Przemyśla, który we wrześniu 1968 roku, podczas uroczystości dożynkowych na stadionie X-lecia w Warszawie, na oczach wielotysięcznego tłumu, oblał się benzyną i podpalił na znak protestu przeciwko komunistycznemu totalitaryzmowi i wkroczeniu wojsk Układu Warszawskiego do Czechosłowacji. Ciężko poparzonego Siwca przewieziono do szpitala, gdzie zmarł. Jego ofiara nie została w ogóle zauważona. Nazwisko Siwca nie znalazło się na pierwszych stronach ani polskich, ani zachodnich gazet. Po latach autor filmu - na podstawie zachowanych dokumentów, zwierzeń najbliższych i naocznych świadków wydarzenia - próbuje odpowiedzieć na pytanie, jakim człowiekiem był Ryszard Siwiec, i dla jakiej sprawy gotów był zadać sobie tak straszliwe cierpienie. Film kończy wstrząsająca 7-sekundowa sekwencja archiwalna pokazująca płonącą "żywą pochodnię".źródło : http://www.youtube.com/watch?v=DCbUNqepu5A&feature=related


image

Gdzie był wówczas Kuroń ..?

Pewnie na spotkaniu "czerwonego Harcerstwa" ..

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz