14 lut 2012

Najmocniejsi to jesteśmy ale w gębie..


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
" Mamy do wyboru elektrownie jądrowe albo gaz z Rosji. Należy wybrać energetykę atomową, jako jedyną alternatywę dla dominacji rosyjskiej – mówi portalowi Stefczyk.info poseł PiS, Przemysław Wipler, były prezes Fundacji Republikańskiej."

Stefczyk.info: W niedzielnym referendum mieszkańcy gminy Mielno opowiedzieli się przeciwko lokalizacji elektrowni atomowej w Gąskach.
źródło: czytaj całość
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Zastanawiam się nad tym , czy aby ktoś tu nie zwariował ? A może Pan Wipler należy do lobby któregoś z tych dwóch narzucanych nam od jakiegoś czasu - opcji. Czyżbyśmy tak szybko zapomnieli o tragedii jaka się wydarzyła tuż za polską granicą na Ukrainie w kwietniu 1986 roku . Do tej pory pomimo upływu 30 lat wciąż zagraża nam wszystkim rozpadający się z każdym rokiem betonowo-stalowy sarkofag , zabezpieczający to miejsce w byłej Czarnobylskiej elektrowni atomowej na Ukrainie. Jakby tego było mało , weźmy inny przykład , jakiś rok temu podziemne wstrząsy uszkodziły elektrownię atomową w Fukushimie na wyspach japońskich . Doszło do wycieku paliwa jądrowego i skażenia wód i powietrza na dużym terytorium Japonii. Skutki tego wycieku były i są przerażające . Ogromne straty w ludziach , zwierzętach i roślinności. Bogatej dotychczas Japonii w jednej niemalże chwili groziła zapaść gospodarcza . Załamały się także rynki finansowe. Notowania giełdy tokijskiej poszybowały drastycznie w dół. Na długo skażone radioaktywnie duże połacie wyspy nie będą nadawały się do jakiejkolwiek eksploatacji tym bardziej do zamieszkania. Aż strach pomyśleć co by było gdyby to podobna katastrofa miała wydarzyć się następnym razem gdzieś w Polsce?

W ramach otrzeźwienia polecam państwu materiał dokumentalny zaczerpnięty ze stacji TV "Discovery Channel" zatytułowany : "Discovery Channel The Battle Of Chernobyl TVrip LEKTOR PL"


Film ten przedstawia historię Bitwy o Czarnobyl, używając obu punktów widzenia i archiwalnych materiałów filmowych. Zaczyna się to nocną eksplozją 26 kwietnia 1986 roku o godzinie 1.23. Od tego czasu przez osiem miesięcy, 800 tysięcy żołnierzy ze wszystkich zakątków ZSRR pracowało całymi dobami by "zlikwidować" radioaktywność,zbudować sarkofag wokół zniszczonego reaktora, a przede wszystkim ocalić świat przed drugą eksplozją: nuklearnym wybuchem 15 razy potężniejszym niż w Hiroshimie, który kompletnie zgładziłby połowę Europy.

Niestety nie znalazłem powyższego materiału filmowego z tłumaczeniem na język polski , co najwyżej można by spróbować pod tym linkiem z małą uwagą , byście Państwo uważali na ewentualne wirusy a po drugie niema też gwarancji że to co się ewentualnie ściągnie na dysk , będzie tym czego się spodziewamy . Z mojej strony tyle podpowiedzi. Ja już mam na swoim dysku ten film , pozyskałem go z innych wcześniej dostępnych zasobów sieciowych. Film jest przerażający w swojej wymowie. Polecałbym go każdemu zwolennikowi energii atomowej jako swego rodzaju antidotum na opamiętanie się dopóki jest jeszcze na to pora.

Wracając zaś do zasobów, widać z tego , że "ktoś" z możnych tego świata nieźle pogłówkował w kwestii "pakietu klimatycznego", forsując takie zapisy by zadziałały oczywiście na naszą niekorzyść , wiedząc o tym , że Polska niemalże leży na największych złożach węgla kamiennego w Europie . Wykorzystanie tych zasobów pozwoliłoby nam na długie stulecia uniezależnić się przynajmniej od dostawców gazu ziemnego tak ze wschodu jak i pośrednio poprzez "Nord Stream" z zachodu.

Jest przecież też i inna możliwość którą już potrafimy oszacować a mianowicie polskie "łupki" z zasobami gazu na blisko 300 lat ciągłej eksploatacji , pokrywając w pełni krajowe zapotrzebowanie na ten surowiec . Posiadamy również własne złoża gazu ziemnego i ropy naftowej wprawdzie nie aż tak wielkie jakby można się było spodziewać ale zawsze to jako uzupełnienie ewentualnego importu.

Dla tych którzy mało znają temat polecam poniższy materiał filmowy:Wypadałoby niejako przy okazji wspomnieć również o zasobach geotermicznych i geotermalnych , których pokaźne złoża znajdują się również na terenie naszego kraju . Okazuje się że jest już cała sieć gotowych odwiertów przygotowanych do niemalże natychmiastowej eksploatacji. Czemu więc nie korzysta się z ogólnonarodowego dobra a próbuje się wmawiać nam , że jedyną alternatywą są wycofywane pospiesznie choćby z terytorium Niemiec , przestarzałe technologicznie , niezwykle kosztowne tak w samej budowie jak i w późniejszej eksploatacji elektrownie atomowe. Dodatkowym argumentem przeciw są kurczące się zapasy tego paliwa w świecie np: uranu . Niesie to uzasadnione obawy iż wskutek wzrostu zapotrzebowania ceny na ten surowiec będą systematycznie wzrastać , co stawia pod wielkim znakiem zapytania opłacalność tej technologii. Nie wspominając już o tym że sama technologia jest wielkim zagrożeniem dla zdrowia i życia człowieka a także wszelkiej fauny i flory znajdującej się na zagrożonym terenie.

Jestem tym wszystkim delikatnie rzecz ujmując zdegustowany. Człowiek , którego miałem wcześniej za fightera , zdecydowanie broniącego polskiej racji stanu ( tak zapowiadał się pan Wipler przed uzyskaniem mandatu posła ) , dziś natomiast co słyszę i czytam ?
" Mamy do wyboru elektrownie jądrowe albo gaz z Rosji. Należy wybrać energetykę atomową, jako jedyną alternatywę dla dominacji rosyjskiej – mówi portalowi Stefczyk.info poseł PiS, Przemysław Wipler, były prezes Fundacji Republikańskiej. "

Ciekaw jestem cóż takiego mogło się stać od momentu gdy pan Wipler znalazł się w polskim parlamencie do teraz , że "odpuścił" sobie dalszą walkę o polski interes narodowy , że tym samym rezygnuje z walki tak o polskie "łupki" jak i "geotermię" czy też możliwość "suchego" bądź innego jeszcze przerobu węgla , którego to mamy pod dostatkiem . Pamiętam tego pana z licznych wcześniejszych jego wypowiedzi w trakcie debat przedwyborczych do parlamentu w których to zapewniał wręcz , wraz z innymi , że jako posłowie PiS dołożą wszelkich starań , by naprawić wszystkie te błędy poprzednich ekip , których skutkiem było faktyczne zablokowanie możliwości eksploatacji naszych złóż..

Widać stąd , że jak do tej pory nic się nie zmieniło , w dalszym ciągu najmocniejsi to jesteśmy w gębie..


"Andruch" /Klub GP w Opolu /
http://andruch.blogspot.com/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz