14 paź 2010

10-10-2010 "pół rocznica" - obchody tragedii Smoleńskiej w Opolu .

10. X . 2010 roku mija sześć miesięcy od tragedii smoleńskiej. Klub Gazety Polskiej w Opolu uczcił Mszą św. pamięć wszystkich ofiar.
Właśnie w intencji wszystkich poległych w tej straszliwej katastrofie w Katedrze św. Krzyża w dniu dzisiejszym o godzinie 19:30 została odprawiona Msza św. , której przewodniczył i homilię wygłosił ks. Tadeusz Słucki.
ks. Tadeusz Słucki podczas głoszenia homilii /cz-1/

ks. Tadeusz Słucki podczas głoszenia homilii /cz-2/

Podczas Mszy św. intencje mszalne wygłosili Karina Piechota i Andrzej Kłoś..

W Katedrze w Mszy Św. uczestniczyły poczty sztandarowe :

- NSZZ "SOLIDARNOŚĆ" w Opolu ,


- " Polskiego Klubu Kawalerii " - /koło terenowe 3-go szwadronu , 4-tego pułku Ułanów Zaniemeńskich , który siedzibę ma w Janach w Dąbrówce Łubniańskiej , inne dwa odziały mieszczą się w Raciborzu i Blachowni .


- w imieniu Klubu GP w Opolu flagę RP niósł kol. Ryszard Petelnik

Po Mszy św. z zapalonymi pochodniami uczestnicy uroczystości wzięli udział w " Marszu Pamięci" udając się na Plac Wolności pod pomnik Żołnierzy Antykomunistycznego Podziemia.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości - Sławomir Kłosowski / w środku / w asyście radnego Patryka Jakiego / z lewej/ i kol. Michała Pająka /obaj też należą do opolskiego oddziału Prawa i Sprawiedliwości /.

Uczestnicy Marszu zebrali się pod Pomnikiem Żołnierzy Wyklętych na Placu Wolności w Opolu .Dalszą część uroczystości poprowadzili przewodniczący "Klubu Gazety Polskiej w Opolu" kol. Ryszard Szram /z lewej/ i kol. Patryk Jaki / radny z ramienia Prawa i Sprawiedliwości w Opolu/.

Jako pierwszy głos zabrał poseł na sejm RP pan Sławomir Kłosowski

Kolejnym który zabrał głos był nestor Opolskiego Klubu Gazety Polskiej pan Eugeniusz Szmak . W pięknych słowach nawiązał do dzisiejszej "pół rocznicy" w kontekście ogólnej sytuacji dziejącej się obecnie w naszym kraju .

Następnie wystąpił znany opozycjonista lat 80-tych , v-ce prezes Klubu GP w Opolu, Sekretarz Zarządu Opolskiego Stowarzyszenia Pamięci Narodowej w Opolu pan Wiesław Ukleja ..Na zakończenie zabrał głos radny miasta Opola z ramienia Prawa i Sprawiedliwości - kol. Patryk Jaki , który to podsumowując spotkanie skierował pod adresem obecnych władz naszego kraju ale i miasta Opola - wiele gorzkich pytań ... Kilka z nich pozwoliłem sobie zacytować poniżej.

- Dlaczego w Opolu , możemy mieć pomnik "baby na krowie" , a nie możemy mieć pomnika prezydenta RP prof.Lecha Kaczyńskiego ...
- Dlaczego , pytał dalej - tu w Opolu możemy mieć ulicę "Obrońców Stalingradu" , a nie możemy mieć ulicy "Ofiar katastrofy Smoleńskiej"...


Kończąc swe wystąpienie kol. Patryk Jaki w imieniu własnym jak i Klubu Gazety Polskiej z Opola wyraził gorące podziękowania za udział w obchodach "pół rocznicy", wszystkim uczestniczącym w tej uroczystości mieszkańcom Opola . Wyrażając tym samym wdzięczność za liczne przybycie do Katedry na uroczystą Mszę Św. a także za zaangażowanie i udział w "Marszu Pamięci" . Skierował też prośbę do wszystkich zebranych mieszkańców Opola o złożenie u stóp pomnika "Żołnierzy Wyklętych" zapalonych zniczy .


Za oprawę muzyczną organizatorzy serdecznie dziękują koledze Sławkowi Koenigsberg /Klub GP w Opolu - grał na trąbce/ , który wraz z synem Michałem /puzon/ , grali utwory patriotyczne - "Mazurek Dąbrowskiego", "Marsz, marsz Polonia" i inne odpowiednie w tych okolicznościach ..

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Zupełnie na sam koniec jeszcze jedno - pamiątkowe zdjęcie ..autor zdjęć : Paweł Szram
autor video : "Andruch"
- - - - - - - - -

Tekst opracował i poskładał w całość: "Andruch"/Klub GP w Opolu/
http://andruch.blogspot.com/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz