27 paź 2010

Prof. Jan Żaryn w Opolu /10 lecie IPN./

Na zaproszenie Klubu Gazety Polskiej w Opolu i Komisji Zakładowej NSZZ "Solidarność" Uniwersytetu Opolskiego w dniu 20 października 2010r. przybył do Opola jeden z najwybitniejszych współczesnych historyków polskich pan Prof. Jan Żaryn .

Celem jego wizyty była możliwość zaprezentowana referatu nt. dziesięciolecia działalności Instytutu Pamięci Narodowej.

Przy okazji doszło również do pierwszej prezentacji książki poświęconej tej rocznicy , która z pewnością w najbliższym czasie ukaże się drukiem i będzie do zakupienia w księgarniach całej Polski .Wizyta w III LO w Opolu.

W pierwszej kolejności pan profesor odwiedził III LO w Opolu . Przed samym spotkaniem z młodzieżą doszło również do spotkania się z dyrekcją szkoły.


W imieniu Dyrekcji Szkoły i młodzieży Gościa przywitała dyrektor III LO pani Joanna Raźniewska, a spotkanie poprowadził z-ca dyrektora pan Marek Białokur. Tematem wykładu wybitnego historyka był : "Opór i opozycja wobec komunizmu w okresie PRL" .


W spotkaniu tym wziął udział v-ce Prezydent m. Opola pan Arkadiusz Karbowiak, a także przedstawiciele Klubu Gazety Polskiej w Opolu i Komisji Zakładowej NSZZ "Solidarność" Uniwersytetu Opolskiego , w imieniu organizatorów w spotkaniu wzięli udział (Ryszard Szram i Radosław Zimoch /KGP w Opolu/)

  

  

Nagranie audio ze spotkania z młodzieżą III LO w Opolu:…


Prof. Jan Żaryn w mediach...

Prof. Jan Żaryn wziął udział w programie telewizyjnym Wojciecha Najdy "Wszystko Jasne" ,
http://www.tvp.pl/opole/rozmowa/wywiady/wideo/rozmowa-wojciecha-najdy-z-prof-janem-zarynem/3061856 ,

Zapis audycji radiowej Marka Świercza i Macieja Nowaka - "Loża Radiowa" /RADIO OPOLE/ :
z udziałem pana prof. Jana Żaryna.


Uniwersytet Opolski.


W imieniu Klubu Gazety Polskiej w Opolu gościa powitał jego prezes pan Ryszard Szram.


Następnie prezentacji całości dorobku prof. Żaryna dokonał dr Antoni Maziarz adiunkt w Instytucie Historii Uniwersytetu Opolskiego , który zarazem był moderatorem całości spotkania.


Na spotkaniu prócz głównego prelegenta był również obecny pan prof. Krzysztof Kawalec Naczelnik Delegatury IPN w Opolu.

Po tym wstępie mikrofon powędrował do prof.Jana Żaryna który w bez mała 2 i pół godzinnym wykładzie przedstawił bardzo bogatą historię tej instytucji , począwszy od samych zrębów czyli zbudowania właściwie od podstaw całej tak rozbudowanej i skomplikowanej struktury, wymieniając z osobna i omawiając niemalże każdy z pionów i działów Instytutu Pamięci Narodowej (IPN)..zapis audio ze spotkania na Uniwersytecie Opolskim :


Dyskusja po ...

Po prelekcji czas na pytania uczestników spotkania ....Pani Barbara Łuszczewska z Klubu Gazety Polskiej w OpoluDo dyskusji z prof.Janem Zarynem włączył się również nestor Klubu Gazety Polskiej w Opolu pan Eugeniusz Szmak..

kolacja w restauracji "Ali Baba"..

Po wyczerpującym dniu prof. Żaryn wraz organizatorami członkami Klubu GP w Opolu udali się we wcześniej umówione miejsce na uroczystą kolację w celu podsumowania wizyty. Spotkanie odbyło się w miłej wręcz przyjacielskiej atmosferze i pomimo wyczerpującego dnia gość honorowy udzielał kolejnych odpowiedzi na różne inne pytania zadawane przez uczestników spotkania.

  

  

  
- zdjęcia , dyktafon autor Paweł S
- kolacja w restauracji "Ali Baba" - autor zdjęć R. S

- nagranie z kamery - "Andruch"
- całość opracował i poskładał - "Andruch"
http://andruch.blogspot.com/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz