26 sty 2011

W obronie polskich szkół na Litwie..

  

Akcja składania podpisów trwa

wilnoteka.lt, 22 stycznia 2011, 11:26


Fot. wilnoteka.lt

Akcja składania podpisów w obronie polskich szkół zatacza coraz szersze kręgi. Przez ponad miesiąc podpisy zbierali rodzice uczniów szkół polskich, przedstawiciele społeczności szkolnych. Petycję w obronie polskiego szkolnictwa zamieściliśmy także na naszym portalu i jesteśmy dumni, że podpisało się pod nią już blisko 4 tysiące osób. W tym tygodniu inicjatywę przejmują organizacje społeczne i polityczne, w tym AWPL i Stowarzyszenie Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie "Macierz Szkolna". Te organizacje wykorzystując swój potencjał organizacyjny będą kontynuowały akcję, starając się dotrzeć nawet do mieszkańców odległych miejscowości. Plany są ambitne – w ciągu miesiąca planuje się zebrać około 50 tysięcy podpisów.

Składanie podpisów potrwa do 22 lutego, tak aby z wręczeniem pisma odpowiednim instancjom zdążyć przed rozpoczęciem wiosennej sesji parlamentu, kiedy to znów będzie rozpatrywany projekt nowelizacji ustawy o oświacie, bardzo niekorzystny dla szkół mniejszości narodowych.

Postulaty uczestników akcji to, między innymi, utrzymanie nauki w języku polskim na poziomie całej szkoły średniej, nieujednolicanie egzaminu maturalnego z języka litewskiego w szkołach polskich i litewskich, a także przywrócenie egzaminu maturalnego z języka ojczystego w szkołach mniejszości narodowych.

“Nie jest to nowa ani inna petycja. Nasze cele i żądania pozostają te same. Powstał jedynie ujednolicony, sprecyzowany tekst w postaci postulatów, uogólniający wszystkie wcześniejsze pisma. Pod tymi postulatami będziemy nadal zbierali podpisy” - mówi Jarosław Narkiewicz, poseł na Sejm Litwy z ramienia AWPL.

Polityk zaznacza, że ludzie, którzy złożyli swój podpis pod którymś z listów w obronie szkolnictwa polskiego, nie muszą podpisywać się ponownie. Nowe podpisy zostaną dołączone do już istniejących i przedstawione decydentom jako jedna całość.

Obecnie dzięki inicjatywie oddolnej zebrano już kilkanaście tysięcy podpisów. Jak wspomnieliśmy, prawie 4 tysiące widnieje pod petycją na naszej stronie (ta liczba ciągle rośnie i mamy nadzieję nadal będzie rosła).

Największy wkład należy jednak do Forum Rodziców Szkół Polskich na Litwie, które zawiązało się spontanicznie z potrzeby obrony polskiej oświaty. Jak mówią aktywni rodzice, powstanie stowarzyszenia było niejako gestem rozpaczy. Gdy wydawało się, że jeszcze w zimowej sesji Sejm przyjmie dyskryminującą ustawę o oświacie, trzeba było działać szybko. Na gwałtowne zakusy Sejmu, potrzebne były natychmiastowe reakcje – tłumaczą.

“Pospolite ruszenie” zaczęło się w wileńskiej Szkole Średniej im. Władysława Syrokomli, która jako pierwsza wystosowała list protestacyjny w sprawie projektu nowelizacji ustawy o oświacie, zachęcając także inne placówki do pójścia w swoje ślady. Podczas posiedzenia Rady Szkoły Średniej im. Sz. Konarskiego postanowiono, że powinno powstać wspólne pismo, przedstawiające punkt widzenia całej polskiej społeczności.

“Chcieliśmy pokazać, że walczą nie pojedyncze szkoły, tylko wszyscy wspólnie. Rodzice uczniów wszystkich szkół mają jeden cel, jakim jest dobro ich dzieci” - mówi Mirosław Szejbak, pomysłodawca powstania Forum Rodziców Szkół Polskich na Litwie.

Nieformalne stowarzyszenie zjednoczyło rodziców uczniów wszystkich polskich szkół, co prawda w większości miejskich, bo nie udało się dotrzeć do niektórych rejonów. Akcja zbierania podpisów przebiegała prężnie, mimo niezbyt odpowiedniego momentu – był akurat okres świąt i ferii świątecznych.

Mimo to w Gimnazjum im. A. Mickiewicza udało się zebrać około 1700 podpisów, w Szkole Średniej im. Sz. Konarskiego – 1500 podpisów, w Gimnazjum im. Jana Pawła II – 800, w Szkole Średniej im. J.I. Kraszewskiego – 700 podpisów. Niektóre szkoły jeszcze nie podały swoich danych, jednak ogólną liczbę zebranych podpisów szacuje się na około 10 tysięcy.

“Cieszymy się, że obecnie akcja nabierze jeszcze większego rozmachu, będzie usprawniona organizacyjnie, zostaną zaktywizowane rejony wileński, solecznicki i inne” - podkreśla Mirosław Szejbak.

W rejonach i mniejszych miejscowościach zbiórkę podpisów będą realizowały miejscowe oddziały AWPL, w Wilnie zadba o to Polska Macierz Szkolna. Gdyby jednak ktoś nie miał możliwości złożenia odręcznego podpisu pod wersją "papierową" pisma, zachęcamy do złożenia podpisu na naszej stronie. Liczy się każdy głos!

http://www.wilnoteka.lt/pl/tresc/w-obronie-polskich-szkol-na-litwie

Na podstawie: inf. wł.


Apel dzieci z Litwy do Rodaków w Ojczyznie ! ! !


Szkoła w Ludwinowie -
Szkoła w Borskunach -

NAJPILNIEJSZE POTRZEBY SZKÓŁ POLSKICH NA LITWIE:


"Andruch" /Klub GP w Opolu /
http://andruch.blogspot.com/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz