3 maj 2011

I "Opolski Marsz Niepodległości" [fotorelacja]


- przemaszerował ulicami historycznego miasta.


Ponad 100 osób, z różnych środowisk i organizacji prawicowych zebrało się w dniu 2 maja 2011 r. pod opolska Katedrą by uczestniczyć w I-ym "Opolskim Marszu Niepodległości " . Należałoby dodać w tym miejscu że zapowiadany "marsz" stał się solą w oku miejscowego organu "GazWyb" , gdzie na jej łamach red. naczelny Leszek Frelich , kipiał i grzmiał (z "zachwytu") jak zwykle zresztą bywa w zwyczaju tej gadzinówki o "faszystach".


Tomasz Kwiatek szef "Niezależnej Gazety Obywatelskiej" - jeden ze współorganizatorów.

  
Senator R.Ciecierski wita się z Jadwigą Chmielowską , legendą Śląskiej "Solidarności". Zdjęcie z prawej - pani Anna Grega szefowa koła "Radia Maryja" w Opolu.

  
  
  
  
Red.nacz. NGO ( Niezależnej Gazety Obywatelskiej) - Grzegorz Bieniarz w rozmowie z reż. G.Braunem (z lewej).

  
Pośród "obserwatorów" mogliśmy spotkać byłego v-ce przewodniczącego "Solidarności" Jana Całkę , obecnie pełniącego funkcję w Urzędzie Miasta Opola jako z-ca naczelnika Wydziału Spraw Obywatelskich w Opolu.

  
Zjawiła się też i "szacowna" prasa w tym i inne media.

Pochód wyruszył około 13.15 spod "Katedry" (od strony ul Książąt Opolskich ), ulicami historycznej stolicy Górnego Śląska, aby jasno potwierdzić , że "Nie chcemy żadnej autonomii" a przede wszystkim że "Tu jest Polska" , po czym deptakiem , w eskorcie policji na motocyklach i po cywilnemu , zgromadzeni przemaszerowali przez centrum koło Ratusza dalej ul.Krakowską aż do pl.Wolności kończąc przemarsz pod pomnikiem "Żołnierzy Wyklętych" ("Bóg, Honor, Ojczyzna"). Tam też odbyły się główne uroczystości .

Głównymi Organizatorami marszu byli : "Niezależna Gazeta Obywatelska z Opola" , którą reprezentowali jej szef były opolski radny Tomasz Kwiatek a także red. naczelny Grzegorz Bieniarz. "Opolskie Stowarzyszenie Pamięci Narodowej" reprezentowali Jerzy Łysiak , Antoni Klusik , Jacek Bezeg i Wiesław Ukleja- przemawiający również pod pomnikiem między innymi w imieniu O S P N. Następnie "Klub Gazety Polskiej" z Opola ,i oczywiście Opolska Brygada "Obóz Narodowo Radykalny " z Tomkiem Greniuchem na czele.Wśród manifestujących znaleźli się przedstawiciele Stowarzyszenia "Polski Wrocław", przedstawiciele "Solidarności" w tym Stanisław Tomczyk z Uniwersytetu Opolskiego, było też obecne koło "Radia Maryja" z panią Anią Grega . Pojawili się działacze "Polskiego Komitetu Ocalenia Narodowego", a także kibice miejscowej "Odry".

Pośród gości uczestniczących w marszu należałoby wymienić legendę "Solidarniści Walczącej" na Śląsku panią Jadwigę Chmielowską , reż. dokumentalistę pana Grzegorza Brauna z Wrocławia , sen. Ryszarda Ciecierskiego z małżonką , byłego posła na sejm RP Zenona Tymę (PiS) z Nysy , kol. Ryszarda Gallę reprezentującego Stowarzyszenie "Stop Korupcji" w Opolu . Tego ostatniego proszę nie mylić z posłem Mniejszości Niemieckiej o tym samym nazwisku. Oraz wielu innych , którym równie mocno na sercu leży dobro naszej Ojczyzny.

Uroczystościom pod pomnikiem "Bóg , Honor , Ojczyzna" przewodniczył Tomasz Kwiatek z ramienia NGO ,

W kolejności głos zabrali - Wiesław Ukleja w imieniu O S P N .
Jego przemówienie nie zostawiło suchej nitki na miejscowym "organie" [ POpraaaawnie myślących ] zwłaszcza zaś na osobie red. nacz. tegoż "periodyku" Leszku Frelichu. Serdecznie po ludzku należałoby mu współczuć , gdyby nie to , że w takich przypadkach wszelkie współczucie oznacza słabość , którą to natychmiast wykorzystują bez skrupułów i inni wrogowie polskiego narodu. Na to , natomiast , Polacy nie mogą sobie pozwolić.

Kolejno głos zabrał Tomasz Gremiuch , który w imieniu ONR , złożył podziękowania wszystkim uczestnikom marszu , zapewniając szczególnie "wrażliwych" tropicieli "faszystów" z "GazWyb" w osobach red.nacz. tegoż brukowca Leszka Frelicha , że takie marsze nie ustaną a raczej podobne akcje będą odbywały się jeszcze częściej niźli dotychczas. Nawiązał też do wcześniej publikowanej w internecie sondy na łamach internetowego dodatku do "tej gazety" w którym to wbrew oczekiwaniom samego "autora" tego pomysłu ..internauci w przeważającej liczbie , bo aż w 60 % , zadeklarowali że przyjdą na marsz "Niepodległości"..

Do głosu doszli też i goście spoza Opola , pani Jadwiga Chmielowska z "Solidarności Walczącej" ze Śląska , mówiła bardzo pięknie i wzniośle , podkreślając na każdym kroku , że mamy prawo w chwili tak szczególnej czuć zagrożenie ze strony autonomistów i innych pokrewnych organizacji o nie do końca wiadomym przeznaczeniu i rodowodzie.


Z pośród gości głos zabrał także reż. Grzegorz Braun z Wrocławia.

Po jego wystąpieniu o głos poprosił pewien Ślązak spoza Opola , który odniósł się do tej pseudo fanaberii jaką stworzyli niektórzy "działacze TSKN" czy MN zwłaszcza tu na Śląsku tzw."opolskim" . Poddał owe działania totalnej krytyce , oznajmił wręcz że gro tych deklaracji ma podłoże ekonomiczne i że ta nacja nie ma z Niemcami tak naprawdę wiele wspólnego.
    
Trudno w kilku zdaniach zapisać to co mieli nam do przekazania owi wspaniali goście ale i także miejscowi działacze tacy jak Tomek Gremiuch czy Wiesław Ukleja , w związku z tym poniżej znajdują się pierwsza i druga część materiału filmowego zarejestrowanego podczas tej uroczystości. Są tam nagrane obszerne fragmenty tych wystąpień , zatem gorąco polecam by się z tym materiałem zapoznać.

  
W trakcie uroczystości złożono kwiaty pod pomnikiem ..

  
  
    
  
    
  

Relacja filmowa ( cz 1)Relacja filmowa ( cz 2)Po manifestacji i zakończeniu uroczystości pod pomnikiem goście zostali zaproszeni do opolskiej restauracji "Napoli" gdzie zorganizowano spotkanie dotyczące kwestii śląskiej a także samej autonomii. Pośród prelegentów znalazł się także prof. Marek z Gogolina , wielki znawca tej tematyki.

Ale to już materiał na inną relację .

Materiał foto i video - "Andruch"


"Andruch" /Klub GP w Opolu /
http://andruch.blogspot.com/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz